FOTOWOLTAIKA

FOTOWOLTAIKA

Fotowoltaika w ostatnich latach w naszym kraju rozwija się w ekspresowym tempie. Jest najpopularniejszym odnawialnym źródłem energii w Polsce. Jej opłacalność jest i będzie sprawą niekwestionowaną, zważywszy na to, że ceny paliw i energii wzrastają, a ceny systemów fotowoltaicznych spadają. Dodatkowym atutem przemawiającym za montażem instalacji fotowoltaicznych jest fakt, że można uzyskać dofinansowanie do swojej inwestycji.

Najważniejszym aspektem, nad którym trzeba się zastanowić przed zainstalowaniem fotowoltaiki jest odpowiednia moc systemu. Ważne jest, aby energia wyprodukowana w ciągu roku nie przekraczała rocznego zużycia energii. W rozwiązaniu tego problemu pomogą nasi pracownicy.

Zwrot kosztów instalacji systemów fotowoltaicznych następuje już po paru latach. Warto więc zastanowić się nad założeniem fotowoltaiki w domu, czy w firmie.

Proponujemy Państwu bezpłatną wycenę i doradztwo. Jeśli zdecydują się Państwo na naszą ofertę zajmiemy się również projektem (włączając informacje o możliwości dofinansowania), montażem oraz odbiorem i uruchomieniem.




PANELE NA DACHU

Nie każdy dach nadaje się na montaż systemów fotowoltaicznych. Czynnikami, które musimy wziąć pod uwagę są ułożenie dachu względem stron świata oraz jego konstrukcja.

W Polsce moduły fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe, ponieważ dzięki temu otrzymamy największy uzysk energii. Jeśli nie jest to możliwe kieruje się je również na południowy-zachód lub na południowy-wschód oraz na zachód lub na wschód pamiętając przy tym, że uzysk energii będzie niższy.

Oprócz kierunku ważnym aspektem jest kąt nachylenia modułów. O ile jest to możliwe powinny one być ustawione pod kątem 30-45° względem ziemi. Przy takim ułożeniu uzyskamy największą ilość energii z zainstalowanej mocy.

Zdarzają się jednak sytuacje, że nie możemy sobie pozwolić na montaż systemów fotowoltaicznych na dachu. Powodem mogą być liczne kominy, lukarny, okna dachowe, anteny, albo rzadziej inne budynki i wysokie drzewa stojące w okolicy, które zacieniają dach. Wtedy możemy zastanowić się nad ustawieniem paneli na gruncie lub instalacją na ścianie.

Zaletą paneli fotowoltaicznych umiejscowionych na dachu jest ich łatwy i szybki montaż, mniejsze ryzyko uszkodzenia przez czynnik ludzki i niewielkie prawdopodobieństwo zacienienia ze względu na wysokie położenie.

Wadą może być utrudniony dostęp do paneli w momencie zaistnienia konieczności ich naprawy lub czyszczenia oraz dodatkowe koszta niezbędne przy montażu odpowiednich wsporników umożliwiających ułożenie ich pod właściwym kątem.




PANELE NA GRUNCIE

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na montaż paneli na dachu to odpowiednim miejscem może się okazać działka (grunt) przy naszym domu. Przy instalacji modułów fotowoltaicznych musimy wziąć pod uwagę nasłonecznienie gruntu, rodzaj gleby i przepływ powietrza. Plusy montażu fotowoltaiki na gruncie to:

  • większa powierzchnia do dyspozycji w porównaniu z dachową,
  • łatwość ustawienia modułów pod odpowiednim kątem i w odpowiednią stronę świata (południową) co zwiększa uzysk energii i zwiększa oszczędności,
  • łatwiejsze czyszczenie lub ewentualne naprawy.

Minusy ustawienia paneli fotowoltaicznych na gruncie:

  • zajmują większą powierzchnię (muszą być ustawione w odstępach, aby nie rzucały cienia na siebie) co może zaburzać estetykę przestrzeni wokół domu,
  • konieczność ustabilizowania gruntu pod montaż modułów (fundamenty z cementu) i solidne zamontowanie konstrukcji wspornej,
  • większe ryzyko zacienienia przez budynki i drzewa oraz uszkodzenia przez ludzi.

Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych na ziemi gwarantuje ich najlepsze ustawienie w stronę słońca co pozwala uzyskać największą efektywność takiej instalacji.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości i pytania to zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami.




PANELE W NIEKONWENCJONALNYM MIEJSCU

Powierzchnia dachu lub grunt obok domu to miejsca, w których najczęściej montuje się systemy fotowoltaiczne. Zdarzają się jednak sytuacje wyjątkowe. W przypadku kiedy dach ma zbyt małą powierzchnię lub znajdują się na nim liczne kominy, okna, czy anteny, a na dodatek nie mamy odpowiednio dużego gruntu wokół domu istnieje możliwość zainstalowania paneli na ścianie.

Najlepszym miejscem będzie południowa elewacja domu. Należy jednak pamiętać, aby zamontować je pod możliwie małym nachyleniem (kąt nie przekraczający 60°) i zwrócić uwagę, czy nic nie będzie rzucało na nie cienia.

Popularność pozyskiwania prądu z odnawialnych źródeł energii jest tak duża, że niektórzy decydują się na montaż modułów fotowoltaicznych na balkonie swojego mieszkania w bloku. Należy jednak pamiętać o tym, że zewnętrzna część balkonu jest częścią wspólną i należy uzyskać zgodę wspólnoty lub spółdzielni. Jeśli dopełnimy wszelkich formalności i uzyskamy odpowiednie dokumenty i zgody możemy zabrać się do dzieła.

Aby montaż paneli miał sens i był opłacalny należy wziąć pod uwagę kilka istotnych spraw:

  • usytuowanie balkonu względem stron świata (najlepiej orientacja południowa),
  • zacienienie (nawet niewielki cień padający na urządzenia może spowodować spadek wydajności o 20%),
  • kąt nachylenia paneli względem podłoża (najodpowiedniejszy to 35-45°),
  • rodzaj instalacji i podzespołów.

W każdym przypadku instalację systemów fotowoltaicznych należy zostawić specjalistom.

Nasi pracownicy chętnie przygotują dla Państwa darmową wycenę, a także zajmą się projektem, doborem odpowiednich komponentów i montażem.

Nie zwlekaj zamów bezpłatną wycenę. Napisz maila, my zajmiemy się resztą. 

Skontaktuj się z nami przez poniższy formularz