POMPY CIEPŁA
Zakup i instalacja pompy ciepła to duża wygoda użytkowania. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu było kompletnie nieopłacalne ze względu na wysokie koszty. Jednak przy zastosowaniu nowych rozwiązań instalacyjnych możliwe jest ograniczenie wysokości opłat. Nad montażem pompy ciepła warto się zastanowić już przy projektowaniu domu, remontu lub w każdym innym dogodnym momencie – najlepiej po sezonie grzewczym. Pomocą przy podjęciu decyzji o instalacji ekologicznego ogrzewania może się okazać poniższe zestawienie zalet i wad.
OGRZEWANIE BEZOBSŁUGOWE
NOWOCZEŚNIE I WYGODNIE
ZWROT INWESTYCJI
CZY TO SIĘ OPŁACI
RODZAJE OGRZEWANIA
ELEKTRYCZNEGO
DLA KAŻDEGO COŚ ODPOWIEDNIEGO
Zalety zainstalowania pompy ciepła:
jest ekologiczna – nie emituje do środowiska naturalnego żadnych szkodliwych substancji,
jest bezpieczna w użytkowaniu – nie ma ryzyka rozszczelnienia instalacji jak w przypadku ogrzewania gazowego,
jest komfortowa – nieuciążliwa i bezobsługowa,
jest zdrowa – zalecana przede wszystkim osobom z alergiami, ponieważ zapewnia odpowiedni mikroklimat w domu,
przy nowoczesnych urządzeniach praktycznie bezawaryjne i nie wymaga częstej konserwacji.
Wady zainstalowania pompy ciepła:
jest to opcja dla małych domów, nie opłaca się ogrzewać w ten sposób ogromnych przestrzeni,
generuje wysokie koszty eksploatacji szczególnie w starych zabudowaniach, które często są niedocieplone,
przy zastosowaniu urządzeń niskiej jakości możemy się spodziewać ich niższej jakości cieplnej.
Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości to zachęcamy do spotkania z naszym pracownikiem, który wskaże najlepsze rozwiązania i przedstawi bezpłatną wycenę.
OGRZEWANIE BEZOBSŁUGOWE
Ogrzewanie węglowe i gazowe powoli odchodzi do lamusa. Jest kilka przyczyn, z powodu których ludzie decydują się na wybór pompy ciepła. Przede wszystkim jest ono nowoczesne i wygodne. Nie musimy się martwić rozpalaniem w piecu, zakupem węgla, obawą przed wygaśnięciem pieca, czy rozszczelnieniem instalacji i zatruciem tlenkiem węgla.
Ogrzewanie pompą ciepła jest nieuciążliwe, bezproblemowe i ekologiczne. Jeśli zadbamy o dobór odpowiednich urządzeń, o docieplenie domu i o szczelność okien i drzwi możemy liczyć na niższe koszty eksploatacji.
ZWROT INWESTYCJI
Nad odpowiedzią na to pytanie warto się zastanowić wspólnie z pracownikiem naszej firmy. Podczas spotkania przedstawi on Państwu porównania kosztów rocznych, wskaże najkorzystniejsze opcje i urządzenia, doradzi i rozwiąże wszelkie niejasności.
Poniżej, dla przykładu, podpowiadamy jaki wariant ogrzewania byłby najlepszy dla niewielkiego domu.
Pompa ciepła będzie najbardziej ekonomiczna i opłacalna jeśli posiadamy instalację fotowoltaiczną. Zamontowanie pompy ciepła może zupełnie zmienić nasz rachunek za energię elektryczną. Pompy ciepła zasilane są głównie (w 70-75%) przez energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł energii jak grunt, woda, czy powietrze- ogrzewają nasz dom i dostarczają nam ciepłą wodę. Pompa powietrzna, która współpracuje z instalacją fotowoltaiczną ma dużo większą wydajność. Na dodatek łącząc instalację fotowoltaiczną z pompą ciepła możemy doprowadzić do sytuacji, że nasz dom stanie się niezależny od dostawców energii.
RODZAJE OGRZEWANIA ELEKTRYCZNEGO
Ważne jest, aby instalacja grzewcza odpowiadała naszym potrzebom i spełniała nasze oczekiwania. Do wyboru mamy różne rodzaje instalacji elektrycznych:
ogrzewanie akumulacyjne, czyli tzw. piece akumulacyjne- podstawą przy tym ogrzewaniu jest sterowanie czasowe. Wykorzystuje się tutaj tańszą taryfę opłat za energię w nocy i wtedy magazynuje się tyle ciepła, aby starczyło go na całą dobę. Minusem jest to, że piece akumulacyjne są dość ciężkie i na dodatek można nimi ogrzewać tylko te pomieszczenia, w których się one znajdują.
ogrzewanie konwekcyjne- energia elektryczna zamieniana jest na ciepło na bieżąco poprzez proces konwekcji. Ogrzewanie to jest polecane jako dodatkowe i zazwyczaj nie służy do ogrzania całego domu. Są to różnego rodzaju urządzenia wolnostojące, ale można je też umieścić na przykład na ścianie.
piec elektryczny CO- ekologiczne, nowoczesne i bezpieczne rozwiązanie. Warunkiem jego zainstalowania jest przyłącze elektryczne. Może pracować samodzielnie, jako osobne urządzenie, lub być uzupełnieniem kotła na paliwa stałe.
system ogrzewania podłogowego- to wszelkiego rodzaju przewody, maty, czy folie grzejne. Daje nam ono dużą powierzchnię grzania, nie szpeci pomieszczenia żadnymi urządzeniami, a montaż instalacji nie należy do drogich. Niewielkim minusem może być to, że na ogrzanie podłogi musimy chwilę zaczekać, nie jest to sprawa błyskawiczna.
pompa ciepła- urządzenie, które może współpracować z panelami fotowoltaicznymi. Wykorzystuje ono odnawialne źródła energii, ale do ich zdobycia potrzebuje energii elektrycznej. Pompy ciepła są najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania domu i podgrzewania wody, jednak zakup samej pompy to bardzo duży wydatek.